2013 James E. Rothman, Randy W. Schekman i Thomas C. Suedhof

Nagrodę otrzymali James E. Rothman, Randy W. Schekman i Thomas C. Suedhof
za odkrycie mechanizmu organizacji transportu wewnątrz komórki.

W 2013 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny lub fizjologii otrzymali James E. Rothman, Randy W. Schekman i Thomas C. Suedhof. Komisja przyznająca nagrodę uhonorowała ich za odkrycia dotyczące maszynerii regulującej transport wewnątrz komórki.

James E. Rothman jest amerykańskim biochemikiem pochodzenia żydowskiego. Urodził się 3 listopada 1950 roku w Haverhill, w stanie Massachusetts. Doktorat obronił w 1976 roku w Harvard Medical School. Pracował między innymi w Massachusetts Institute of Technology i Uniwersytecie Stanforda.

Randy W. Schekman urodził się 30 grudnia 1948 roku w Saint Paul. Jest amerykańskim biologiem komórki pochodzenia żydowskiego. Pełni funkcję profesora na University of California w Berkeley. Jest również członkiem National Academy of Sciences oraz członkiem zagranicznym Royal Society. Poza Nagrodą Nobla otrzymał m.in. nagrodę im. Alberta Laskera w dziedzinie podstawowych badań medycznych.

Thomas C. Suedhof urodził się 22 grudnia 1955 roku w Getyndze. Jest niemiecko-amerykańskim biochemikiem, profesorem fizjologii molekularnej i komórkowej na Uniwersytecie Stanforda. Studiował i obronił doktorat na Uniwersytetu w Getyndze.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!