2012 Serge Haroche, David J. Wineland

Nagrodę otrzymali Serge Haroche i David J. Wineland za badania i przełomowe eksperymenty pozwalające na pomiar oraz manipulację pojedynczych układów kwantowych.

W 2012 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymali Serge Haroche i David J. Wineland. Komisja przyznająca nagrody uhonorowała ich za opracowanie przełomowych eksperymentalnych metod pozwalających na pomiar oraz manipulację pojedynczymi układami kwantowymi.

Serge Haroche urodził się 11 września 1944 roku w Casablance. Jest fizykiem francuskim prowadzącym badania w zakresie mechaniki kwantowej. Studiował na École normale supérieure. Później studiował na Université Pierre et Marie Curie. Na tej właśnie uczelni uzyskał tytuł doktora z fizyki. Miało to miejsce w 1971 roku. Od 2001 roku jest profesorem na Coll?ge de France. Objął tam katedrę fizyki kwantowej.

David Jeffrey Wineland urodził się 24 lutego 1944 roku w Milwaukee. Jest fizykiem amerykańskim. Stopień Bachelor of Arts otrzymał w 1965 roku na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. W 1970 roku uzyskał doktorat z fizyki na Uniwersytecie Harvarda. Później był pracownikiem University of Washington. W 1975 roku podjął pracę w National Institute of Standards and Technology.Liczba komentarzy: 1 do '2012 Serge Haroche, David J. Wineland'

 1. oskar balcerzak pisze:

  Nobliści
  Nasi nobliści to: Henryk Sienkiewicz
  Maria Curie Skłodowska
  Władysław Reymont
  Czesław Miłosz
  Lech Wałęsa
  Wisława Szymborska
  Ci nobliści są polscy

Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!