2012 John B. Gurdon, Shinya Yamanaka

Nagrodę otrzymali John B. Gurdon i Shinya Yamanaka za badania nad komórkami macierzystymi.

W 2012 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii otrzymali John B. Gurdon i Shinya Yamanaka. Zostali oni uhonorowani za jak to określiła komisja ” odkrycia dowodzące, że dojrzałe komórki mogą być przeprogramowane w macierzyste komórki pluripotentne”. Ich praca została uznana za coś, co zrewolucjonizowało rozumienie rozwoju komórek i organizmu.

Sir John Bertrand Gurdon urodził się 2 października 1933 roku w Dippenhall. Jest biologiem brytyjskim. Studiował na Christ Church w Oksfordzie. W 1956 roku uzyskał tam tytuł B.A. z zoologii, a następnie tytuł doktora w dziedzinie embriologii w 1960 roku. Staż odbywał w California Institute of Technology. Pracował również na Uniwersytecie Oksfordzkim oraz na Uniwersytecie w Cambridge.

Shinya Yamanaka urodził się 4 września 1962 w Higashi-?saka. Jest japońskim lekarzem, który wyspecjalizował się w badaniach nad komórkami macierzystymi. Studia ukończył na Uniwersytecie w Kobe w 1987. Później w latach 1987-1989 odbył staż na oddziale chirurgii ortopedycznej szpitala w Osace. Cztery lata później uzyskał stopień doktora w dziedzinie farmakologii. Później odbył staż w San Francisco. Od 1999 do 2004 pracował na Uniwersytecie w Ikoma, a od 2004 roku pracuje na Uniwersytecie w Kioto.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!