2011 Thomas J. Sargent, Christopher A. Sims

Nagrodę otrzymali Thomas Sargent i Christopher Sims za stworzenie sposobów badania i wyjaśniania zależności takich jak wpływ decyzji politycznych na gospodarkę czy skutek gwałtownych skoków cen ropy.

W 2011 roku Nagrodą Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii zostali uhonorowani Thomas Sargent i Christopher Sims. Komisja przyznająca wyróżnienie doceniła ich prace nad stworzeniem sposobów badania i wyjaśniania zależności takich jak wpływ decyzji polityków na gospodarkę czy skutek gwałtownych skoków cen ropy.

Thomas Sargent jest amerykańskim ekonomistą urodzonym 19 lipca 1943 roku. Jego głównym polem działania jest makroekonomia. Zajmował się między innymi tak zwaną teorią racjonalnych oczekiwań. Obecnie związany jest z New York University. W przeszłości był powiązany na przykład z Stanford University a także z University of Chicago.

Christopher Sims jest amerykańskim ekonomistą urodzonym 21 października 1942 w Waszyngtonie. Jego główne zainteresowania skupiają się na makroekonomii. Studiował na Harvard University. Stopień doktora w dziedzinie ekonomii uzyskał w 1968 roku. Był wykładowcą między innymi właśnie na Harvardzie a także na Yale University. Obecnie wykłada na Princeton University.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!