2009 Herta Müller

Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury w 2009 roku została uhonorowana Herta Müller za opisywanie w swojej twórczości losów wysiedlonych.

Herta Müller jest niemiecką pisarką. Urodziła się 17 sierpnia 1953 roku w Niţchidorf (Rumunia). Jej ojciec był żołnierzem Waffen-SS. Matka wraz z innymi Niemcami po wojnie trafiła na roboty do ZSRR. Herta Müller studiowała germanistykę oraz literaturę rumuńską w Timişoarze. Pracowała w fabryce, jako tłumacz tekstów technicznych, ale została zwolniona w 1979 roku po tym jak odmówiła współpracy z Securitate (tajna policja komunistycznej Rumunii). Później pracowała w przedszkolu oraz udzielała lekcji niemieckiego. Swoją pierwszą powieść wydała w 1982 roku. Miała ona tytuł „Niziny”.

W 1987 roku udało się jej emigrować do RFN i Berlina Zachodniego. Pracowała na uniwersytetach niemieckich jak również na zagranicznych. Jest autorką takich tytułów jak „Sercątko”, „Dziś wolałabym siebie nie spotkać”, „Lis już wtedy był myśliwym”, „Człowiek jest tylko bażantem na tym świecie” czy „Głód i jedwab”. Jest dziesiątym pisarzem tworzącym w języku niemieckim, który otrzymał Nagrodę Nobla.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!