2009 Barack H. Obama

Nagrodę Nobla otrzymał za nadzwyczajne wysiłki na rzecz wzmocnienia międzynarodowej dyplomacji i współpracy międzyludzkiej.

W 2009 roku Pokojową Nagrodę Nobla otrzymał Barack Hussein Obama II, polityk demokratów, aktualny prezydent U.S.A. Komisja przyznająca nagrodę doceniła jego wysiłki skierowane na rzecz ograniczenia arsenałów atomowych oraz pokój na świecie.

Barack Obama urodził się 4 sierpnia 1961 roku w Honolulu na Hawajach. Jego ojciec Barack Obama senior urodził się w Kenii, a matka w Wichicie w stanie Kansas (miała korzenie irlandzkie angielskie i indiańskie). Rodzice przyszłego prezydenta poznali się na University of Hawaii.

Studiował na Occidental College w Los Angeles, a następnie na Columbia University w Nowym Jorku stosunki międzynarodowe na politologii. Studiował także na Harvard Law School. Był senatorem senatu stanowego Ilinois. W 2004 Roku został wybrany do Senatu Stanów Zjednoczonych. Pracował nad ustawami traktującymi o opiece zdrowotnej, korupcji, kredytach podatkowych, opiece społecznej itp. W wyborach prezydenckich w 2008 roku pokonał kandydata republikanów Johna McCaina.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!