2004 David J. Gross, H. David Politzer, Frank Wilczek

Nagrodę otrzymali David Jonathan Gross, Hugh David Politzer oraz Frank Wilczek za prace nad teorią asymptotycznej swobody w oddziaływaniach silnych między cząsteczkami elementarnymi.

W 2004 roku Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki zostało uhonorowanych trzech naukowców. Byli to David Jonathan Gross, Hugh David Politzer i Frank Wilczek. Nagrodę otrzymali za opracowanie teorii mówiącej o asymptotycznej swobodzie oddziaływań silnych między cząsteczkami elementarnymi.

David Jonathan Gross jest amerykańskim fizykiem, urodził się 19 lutego 1941 roku w Waszyngtonie. Studiował na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Od 1997 roku zajmuje stanowisko profesora na Uniwersytecie Princeton i Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Barbara.

Hugh David Politzer to fizyk amerykański, urodził się 31 sierpnia 1949 roku w Nowym Jorku. Doktorat uzyskał na Harvardzie. Obecnie jest profesorem na California Institute of Technology w Pasadenie.

Frank Wilczek jest amerykańskim fizykiem, jego korzenie związane są z Polską i Włochami. Urodził się 15 maja 1951 roku w Nowym Jorku. Jest profesorem fizyki w Massachusetts Institute of Technology.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!