2002 Daniel Kahneman, Vernon L. Smith

Nagrodę otrzymał Daniel Kahneman za wykorzystanie badań psychologicznych w ekonomii oraz Vernon L. Smith za uczynienie eksperymentów laboratoryjnych narzędziem doświadczalnym analizy ekonomicznej.

W 2002 roku Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii została wręczona dwóm naukowcom. Byli to Daniel Kahneman i Vernon L. Smith.

Daniel Kahneman jest amerykańskim psychologiem (posiada również obywatelstwo Izraela). Urodził się 5 marca 1934 roku w Tel Awiwie. Zrobił doktorat na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Jest profesorem psychologii na Uniwersytecie Princeton oraz wykładowcą na Uniwersytecie w Jerozolimie. Współpracuje również z wieloma uczelniami w U.S.A. i Kanadzie.

Vernon L. Smith jest ekonomistą amerykańskim. Urodził się 1 stycznia 1927 roku w Wichita w stanie Kansas. Doktorat obronił na Uniwersytecie Harvarda w 1955 roku. Jest profesorem na George Mason University. Specjalizuje się w naukach prawnych i ekonomicznych. Jest prekursorem wykorzystania eksperymentów w ekonomii, co dało początek ekonomii eksperymentalnej.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!