1996 David M. Lee, Douglas D. Osheroff, Robert C. Richardson

Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 1996 roku otrzymali David M. Lee, Douglas D. Osheroff oraz Robert C. Richardson. Zostali oni uhonorowani przez komitet noblowski przyznający nagrodę za odkrycie nadciekłości w izotopie helu-3.

David Morris Lee to amerykański fizyk. Urodził się 20 stycznia 1931 roku w Rye. Fizykę studiował na Harvardzie. Był również studentem University of Connecticut oraz Yale University. Douglas Dean Osheroff jest amerykańskim fizykiem urodzonym 1 sierpnia 1945 roku w Aberdeen. Doktorat obronił na Cornell University. Później pracował między innymi w Bell Labs, a także na Uniwersytecie Stanforda. Jako jedną z ciekawostek dotyczących jego życia można podać to, iż w 2003 roku został powołany w skład komisji badającej przyczyny katastrofy promu Columbia.

Robert Coleman Richardson urodził się 26 czerwca 1937 roku w Waszyngtonie. Robert Coleman Richardson  obronił doktorat na Duke University. Jest on profesorem Uniwersytetu Cornella w Ithace od 1975 roku. Specjalizuje się w badaniach w dziedzinie niskich temperatur.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!