2014 Isamu Akasaki, Hiroshi Amano, Shuji Nakamura

Nagrodę otrzymali Isamu Akasaki, Hiroshi Amano oraz Shuji Nakamura za „opracowanie efektywnych diod świecących niebieskim światłem?.

W 2014 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymali Isamu Akasaki, Hiroshi Amano oraz Shuji Nakamura. Komisja przyznająca nagrodę doceniła naukowców za opracowanie efektywnych diod świecących niebieskim światłem?.

Isamu Akasaki urodził się 30 stycznia 1929 roku. Jest naukowcem pochodzenia japońskiego. W 1952 roku ukończył Kyoto University. Poza Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki otrzymał również m.in. Japanese Association for Crystal Growth (JACG) Award, Chu-Nichi Culture Prize czy The Medal with Purple Ribbon, the Japanese Government.

Hiroshi Amano urodził się w 1960 roku. Jest fizykiem japońskim. Ukończył studia doktoranckie (otrzymał tytuł doktora) na Uniwersytecie w Nagoji. Miało to miejsce w 1989 roku. Obecnie jest profesorem na Uniwersytecie w Nagoji.

Shuji Nakamura urodził się w 1954 roku w Japonii. Posiada obywatelstwo amerykańskie. Obronił doktorat na Uniwersytecie w Tokushimie w 1994 roku. Jest profesorem na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Barbara.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!