2013 Peter Higgs i Francois Englert

Nagrodę otrzymali Peter Higgs i Francois Englert za zrozumienie mechanizmu powstawania masy i przewidzenie istnienia tzw. cząstki Higgsa.

W 2013 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymali Peter Higgs i Francois Englert. Komisja przyznająca nagrodę uhonorowała ich za „teoretyczne odkrycie mechanizmu, który pomaga nam zrozumieć pochodzenie masy cząstek subatomowych, co zostało niedawno potwierdzone dzięki odkryciu postulowanej cząstki elementarnej podczas eksperymentów ATLAS i CMS przeprowadzonych w Wielkim Zderzaczu Hadronów w CERN”.

Peter Higgs urodził się 29 maja 1929 roku w Newcastle upon Tyne. Jest fizykiem szkockim. W 1964 roku postulował istnienie cząstki będącej kwantem pola skalarnego odpowiedzialnej za masę. Cząstka nazwana została od jego nazwiska. Słuszność tej teorii potwierdzono w 2013 roku.

Francois Englert to belgijski fizyk pochodzenia żydowskiego urodzony 6 listopada 1932 roku. W 1955 ukończył studia elektro-mechanicznej na Université Libre de Bruxelles. Doktorat obronił w 1959 roku. Później pracował przez dwa lata na Cornell University. Pracował, jako profesor na Université Libre de Bruxelles w latach 1964-1998. Potem przeszedł na emeryturę.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!