2003 Alexei A. Abrikosov, Vitaly L. Ginzburg, Anthony J. Leggett

Nagrodę zdobyli Aleksiej Aleksiejewicz Abrikosow, Witalij Łazarewicz Ginzburg i Anthony James Leggett za badania nad nadciekłością i nadprzewodnictwem.

W 2003 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymało trzech naukowców. Byli to Aleksiej Aleksiejewicz Abrikosow, Witalij Łazarewicz Ginzburg oraz Anthony James Leggett. Nagroda była wyrazem uznania dla ich badania i pionierski wkład na rzecz rozwoju teorii nadciekłości i nadprzewodnictwa.

Aleksiej Aleksiejewicz Abrikosow jest rosyjskim fizykiem teoretykiem, urodził się 25 czerwca 1928 roku w Moskwie. Specjalizuje się w fizyce ciała stałego. Jest członkiem Materials Science Division w Argonne National Laboratory w USA.

Witalij Łazarewicz Ginzburg był rosyjskim fizykiem teoretykiem i astrofizykiem. Urodził się 4 października 1916 roku w Moskwie, zmarł 8 listopada 2009 także w stolicy Rosji. Studiował na Uniwersytecie Moskiewskim tam też zrobił doktorat. Pracował w Instytucie Fizyki Radzieckiej, a następnie w Rosyjskiej Akademii Nauk.

Sir Anthony James Leggett jest fizykiem brytyjskim, urodził się 26 marca 1938 roku w Londynie. Jest specjalistą w dziedzinie niskich temperatur. Aktualnie pracuje na Uniwersytecie Stanowym Illinois.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!