2002 Raymond Davis Jr., Masatoshi Koshiba, Riccardo Giacconi

Nagrodę otrzymali Raymond Davis Jr. i Masatoshi Koshiba za wkład w powstanie astronomii neutrinowej oraz Riccardo Giacconi za wkład w rozwój astronomii promieniowania rentgenowskiego.

W 2002 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymali Raymond Davis Jr. i Masatoshi Koshiba za detekcję kosmicznych neutrin oraz Riccardo Giacconi za szereg odkryć np. pozasłonecznych źródeł promieniowania X, które w ogromny sposób przyczyniły się do rozwoju astronomii z użyciem promieniowania rentgenowskiego.

Raymond Davis Jr. był amerykańskim fizykiem. Urodził się 14 października 1914 roku w Waszyngtonie, zmarł 31 maja 2006 roku w Nowym Jorku. Był studentem Uniwersytetu Maryland. Doktorat obronił na Uniwersytecie Yale (z chemii). Pracował w Narodowym Laboratorium Chemicznym w Brookhaven. Zajmował stanowisko profesora na Uniwersytecie Pensylwanii w Filadelfii.

Masatoshi Koshiba jest japońskim fizykiem, urodził się 19 września 1926 roku w Toyohashi. Studiował na Uniwersytecie Tokijski (był profesorem tej uczelni). Doktorat zrobił na Uniwersytecie Rochester. Pracował w Międzynarodowym Centrum Fizyki Cząstek Elementarnych.

Riccardo Giacconi jest amerykańskim astrofizykiem pochodzenia włoskiego, urodził się 6 października 1931 roku w Genui. Jest profesorem na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!