2000 Alan J. Heeger, Alan G. MacDiarmid, Hideki Shirakawa

Nagrodę otrzymali Alan J. Heeger, Alan G. MacDiarmid oraz Hideki Shirakawa za odkrycie polimerów, które przewodzą prąd elektryczny.

W 2000 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymało trzech naukowców. Byli to J. Heeger, Alan G. MacDiarmid oraz Hideki Shirakawa. Nagrodzono ich za odkrycie oraz badania nad polimerami przewodzącymi prąd elektryczny.

Alan Jay Heeger jest amerykańskim fizykiem, urodził się 22 stycznia 1936 roku w Sioux City. Jest profesorem na Uniwersytecie w Santa Barbara.

Alan Graham MacDiarmid urodził się 14 kwietnia 1927 roku w Masterton, zmarł 7 lutego 2007 roku w Filadelfii. Był chemikiem nowozelandzkim. Studiował chemię nieorganiczną na Uniwersytecie Wisconsin-Madison, na tej właśnie uczelni uzyskał również stopień doktora. Do chwili przejścia na emeryturę pracował na Uniwersytecie Pensylwanii, był tam profesorem chemii.

Hideki Shirakawa jest japońskim chemikiem, urodził się 20 sierpnia 1936 roku w Tokio. Aktualnie jest emerytowanym profesorem chemii w Instytucie Technologii Materiałowych na Uniwersytecie w Tsukuba.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!