1999 Gerardus ‚t Hooft, Martinus J.G. Veltman

Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 1999 roku otrzymali Gerardus ‚t Hooft oraz Martinus J.G. Veltman. Zostali oni nagrodzeni przez komisję przyznającą nagrodę za wyświetlenie kwantowej struktury oddziaływań elektrosłabych.

Gerardus ‚t Hooft urodził się 5 lipca 1946 roku w Den Helder. Jest on fizykiem holenderskim. Gerardus ‚t Hooft doktoryzował się na Uniwersytecie w Utrechcie w 1972 roku. Na tym samym uniwersytecie jest profesorem fizyki teoretycznej od 1977 roku. Jest on również członkiem Holenderskiej Akademii Nauk. Poza tym został uhonorowany Medalem Lorentza w 1986 roku.

Martinus Justinus Godefriedus Veltman jest fizykiem holenderskim. Urodził się 27 czerwca 1931 roku w Waalwijk w Holandii. Doktorat z fizyki uzyskał na Uniwersytecie Utrechckim. Był również wieloletnim wykładowcą na tej uczelni (w latach 1966-1981). Martinus J.G. Veltman był także pracownikiem na Uniwersytecie stanu Michigan w Ann Armor. Poza tym jest członkiem Holenderskiej Akademii Nauk. Jest również laureatem nagrody Europejskiego Towarzystwa Fizycznego w dziedzinie fizyki wysokich energii i cząstek.

 Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!