1997 Dario Fo

W 1997 roku Literacką Nagrodę Nobla otrzymał Dario Fo. Został on nagrodzony za jak to, iż jest tym, który ‘’rywalizuje z błaznami średniowiecznymi w krytykowaniu władzy oraz popieraniu godności uciskanych’’.

Dario Fo  jest włoskim satyrykiem, reżyserem i autorem sztuk teatralnych oraz kompozytorem. Urodził się 24 marca 1926 roku w San Giano. Twórczość Dario Fo nawiązuje do komedii dell’arte. Dużą część swoich dzieł stworzył wraz ze swoją żoną Franca Rame. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych „Brera” w Mediolanie. Jego studia przerwała jednak Druga Wojna Światowa. Wraz z ojcem działał w ruchu oporu. Faszyści chcieli wcielić go do armii jednak udało mu się zbiec i ukryć aż do wyzwolenia Włoch.

Po zakończeniu wojny Dario Fo powrócił do Mediolanu, aby studiować architekturę. Światową sławę zyskał dzięki wystawieniu Gli arcangeli non gioccano a flipper w Zagrzebiu. Najbardziej znanym dziełem, a właściwie przedstawieniem Dario Fo stało się Komiczne Misterium (Mistero Buffo). Przedstawienie owo było wystawiane ponad 5000 razy.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!