1994 Kenzaburō Ōe

W 1994 roku Literacką Nagrodę Nobla otrzymał Kenzaburō Ōe. Został on nagrodzony za „siłę i poezję w tworzeniu wyimaginowanego świata, w którym życie i mit składają się na poruszający obraz sytuacji człowieka we współczesnym świecie”.

Kenzaburō Ōe jest japońskim eseistą i prozaikiem. Urodził się 31 stycznia 1935 roku we wsi Ōse w Japonii. Wieku lat osiemnastu przeniósł się do Tokio. Studiował tam literaturę francuską. Swoją karierę pisarską rozpoczął już na studiach. Kenzaburō Ōe w ciągu pierwszych lat swojej kariery literackiej pozostawał pod wpływem nurtu egzystencjalistów.

Ogromny wpływ na jego twórczość miały przeżycia związane z wychowaniem syna. Hikari (syn Kenzaburō Ōe) urodził się, bowiem z wadą mózgu. Cała jego późniejsza twórczość przesiąknięta jest wątkami związanymi z odpowiedzialnością za opiekę nad niedorozwiniętym synem. Oprócz Nagrody Nobla otrzymał również kilka innych wyróżnień. Jest autorem między innymi takich książek jak Memeushiri Kouch, Sebuntiin czy Hiroshima Noto.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!