1993 Toni Morrison

W 1993 roku Literacką Nagrodę Nobla otrzymała Toni Morrison. Została ona nagrodzona za to, że „w powieściach charakteryzujących się siłą wizji literackiej i poetyckich wartości, przedstawia najważniejsze problemy amerykańskiej rzeczywistości”.

Toni Morrison jest powieściopisarką i eseistką amerykańską. Urodziła się 18 lutego 1931 roku w Lorain w stanie Ohio. Toni Morrison, z domu Chloe Anthony Wofford urodziła się w wielodzietnej robotniczej rodzinie murzyńskiej. Studiowała na Uniwersytecie w Howard oraz Cornell. Później była wykładowcą na takich uczelniach jak Albany i Princeton. Wykładała na wydziałach humanistycznych. Była również dyrektorem nowojorskiej oficyny wydawniczej Random House.

Jej debiutancka powieść nosiła tytuł The Bluest Eye. Została wydana w 1970 roku. Innymi jej dziełami były Sula, Pieśń Salomonowa, Baby, Umiłowana (została wyróżniona Nagrodą Pulitzera) czy Jazz. Jej twórczość traktująca w dużej mierze o problemach ludności czarnoskórej oraz uprzedzeniach rasowych zaowocowała Nagrodą Nobla w 1993 roku.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!