1992 Georges Charpak

W 1992 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymał Georges Charpak. Komisja noblowska postanowiła go uhonorować za wynalezienie oraz rozwój detektorów cząstek, a w szczególności wielodrutowej komory proporcjonalnej.

Georges Charpak był francuskim fizykiem pochodzenia żydowskiego. Urodził się 1 sierpnia 1924 roku w Dąbrowicy, niedaleko Równego. Zmarł natomiast 29 września 2010 roku w Paryżu.

Urodził się w Polsce. W dzieciństwie przez dwa lata przebywał w Palestynie, po czym powrócił do Polski. W 1932 wyemigrował do Francji. Był tam aktywnym członkiem ruchu oporu w czasie Drugiej Wojny Światowej. Został za to skazany na dwa lata wiezienia. Był więźniem obozu w Dachau do 1945 roku. Charpak był absolwentem Lycée Joffre w Montpellier. Od 1946 roku mógł się legitymować obywatelstwem francuskim. Studiował w École nationale supérieure des mines de Paris w Paryżu. Po studiach podjął pracę naukową. Pracował między innymi w CERN. Do 1956 roku był również członkiem partii komunistycznej, ale wystąpił z niej na znak protestu przeciw wydarzeniom na Węgrzech.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!