1991 Pierre-Gilles de Gennes

Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 1991 roku otrzymał Pierre-Gilles de Gennes. Został on nagrodzony za swoje odkrycie, iż metody rozwinięte przy badaniu zjawisk uporządkowania w prostych układach mogą być uogólnione do bardziej złożonych form materii takich jak przykładowo ciekłe kryształy i polimery.

Pierre-Gilles de Gennes był francuskim fizykiem. Urodził się 24 października 1932 roku w Paryżu. Zmarł natomiast 18 maja 2007 roku. Pierre-Gilles de Gennes był absolwentem École Normale Supérieure. Po zakończeniu studiów pracował, jako  inżynier badawczy w centrum Saclay. Doktorat w dziedzinie fizyki obronił w 1957 roku.

Na początku swojej kariery naukowej zajmował się głównie nadprzewodnikami. Później zainteresował się również  polimerami oraz ciekłymi kryształami. Otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Karola w Pradze w 1999 roku. Oprócz Nagrody Nobla otrzymał również kilka innych prestiżowych nagród. Były to między innymi Nagroda Harvey, Medal Lorentz i Nagrodę Wolfa. Ostatnie jego badania dotyczyły takich zagadnień jak materiały sypkie.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!