1991 Erwin Neher, Bert Sakmann

W 1991 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny otrzymali Erwin Neher oraz Bert Sakmann. Komisja przyznająca Nagrodę Nobla doceniła ich odkrycia odnoszące się do funkcji pojedynczych kanałów jonowych w komórkach.

Erwin Neher jest niemieckim biofizykiem. Urodził się 20 marca 1944 roku w Landsberg w Bawarii w Niemczech. Studia rozpoczął w 1963 roku na Uniwersytecie Technicznym w Monachium. Studiował tam fizykę. Trzy lata później przeniósł się do Stanów Zjednoczonych i studiował na Uniwersytecie Wisconsin w Madison. Studiował tam biofizykę.

Bert Sakmann jest niemieckim cytofizjologiem. Urodził się 12 czerwca 1942 roku w Stuttgarcie. Pracował w Instytucie Chemii Biofizycznej Maxa Plancka w Heidelbergu od 1974 roku. W roku 1976 roku wraz z Erwinem Neherem opracował technikę, która pozwalała na mierzenie aktywności elektrycznej komórek, a także na badanie właściwości kanałów jonowych znajdujących się w błonie cytoplazmatycznej. Technikę tą nazwano patch-clamp. Poza tym Bert Sakmann zajmował się również mechanizmami pobudzania komórek nerwowych.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!