1988 Leon Max Lederman, Melvin Schwartz i Jack Steinberger

Nagrodę otrzymali Leon Max Lederman, Melvin Schwartz i Jack Steinberger za prace nad metodę wiązki neutrinowej i odkrycie neutrina mionowego

W 1988 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymali Leon Max Lederman, Melvin Schwartz i Jack Steinberger. Komisja przyznająca nagrodę uhonorowała ich „Za metodę wiązki neutrinowej i przedstawienie dubletowej struktury leptonów poprzez odkrycie neutrina mionowego”.

Leon Max Lederman urodził się 15 lipca 192 roku Buffalo. Jest amerykańskim fizykiem. Był profesorem na Columbia University w Nowym Jorku oraz dyrektor Laboratorium im. E. Fermiego w Batavii. Zajmował się również urządzeniami do przyspieszania cząstek elementarnych.

Melvin Schwartz urodził się 2 listopada 1932 roku w Nowym Jorku, a zmarł 28 sierpnia 2006 roku w Twin Falls (stan Idaho). Był fizykiem amerykańskim. Piastował m.in. stanowisko profesora uniwersytetu w Stanford. Pracował również na Columbia University w Nowym Jorku.

Jack Steinberger urodził się 25 maja 1921 roku w Bad Kissingen w Niemczech. Jest amerykańskim fizykiem pochodzenia niemieckiego. Pracował m.in. na Columbia University w Nowym Jorku, a do 1968 roku pracuje w CERN.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!