1987 Johannes Georg Bednorz i Karl Alexander Müller

Nagrodę otrzymali Johannes Georg Bednorz i Karl Alexander Müller za prace przy odkryciu nadprzewodnictwa materiałów ceramicznych

W 1987 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymali Johannes Georg Bednorz i Karl Alexander Müller. Komisja przyznająca nagrodę uhonorowała ich „Za postęp w odkryciu nadprzewodnictwa materiałów ceramicznych”.

Johannes Georg Bednorz urodził się 16 maja 1950 roku w Neuenkirchen. Jest niemieckim fizykiem i mineralogiem. Urodził się, jako czwarte dziecko pochodzących ze Śląska Antona i Elisabeth Bednorzów. Pracuje na Politechnice w Zurychu. Zajmuje się otrzymywaniem oraz badaniem nowych materiałów, a także poszukiwaniem właściwości nadprzewodzących w tlenkach metali.

Karl Alexander Müller urodził się 20 kwietnia 1927 roku w Bazylei. Jest szwajcarskim fizykiem. Na początku lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku razem z Johannesem Bednorzem uzyskali pierwszy materiał charakteryzujący się właściwościami nadprzewodnictwa wysokotemperaturowego. Miało to miejsce w Laboratorium Badawczym IBM w Rüschlikon.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!