1987 Iosif Aleksandrowicz Brodski

Nagrodę otrzymał Iosif Aleksandrowicz Brodski za „uniwersalne wartości całokształtu twórczości literackiej, odznaczające się jasnością myśli i poetycką siłą”.

Literacką Nagrodę Nobla w 1987 roku otrzymał Iosif Aleksandrowicz Brodski. Komisja przyznająca Nagrodę Nobla uhonorowała go za „uniwersalne wartości całokształtu twórczości literackiej, odznaczające się jasnością myśli i poetycką siłą”.

Iosif Aleksandrowicz Brodski urodził się 24 maja 1940 w Leningradzie, Rosyjska Federacyjna SRR, a zmarł 28 stycznia 1996 w Nowym Jorku, USA. Był wybitnym poetą i eseistą rosyjskim i amerykańskim (jednym z największych w dwudziestym wieku). W ZSRR skazano go za pasożytnictwo i skierowano do przymusowych robót. W 1972 roku pozbawiono go obywatelstwa i wydalono z kraju. Udał się do USA i zamieszkał w Nowym Jorku. Był wykładowcą na licznych uczelniach i był Laureatem Biblioteki Kongresu USA. Zmarł w USA, ale pochowano go w jego ukochanej Wenecji. Jako przykłady jego wybitnej twórczości nagrodzonej Literacką Nagrodą Nobla wymienić można: „Izaak i Abraham”, „Wielka elegia dla Johna Donne’a”, „A Part of Speech”, „Poezje wybrane” czy „Koniec pięknej epoki”.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!