1986 Ernst Ruska, Gerd Binnig, Heinrich Rohrer

Nagrodę otrzymali Ernst Ruska „za jego podstawowe prace z optyki elektronowej i projekt pierwszego mikroskopu elektronowego” oraz Gerd Binnig i Heinrich Rohrer za „ich projekt skaningowego mikroskopu tunelowego”.

W 1986 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymali Ernst Ruska, Gerd Binnig i Heinrich Rohrer. Komisja przyznająca nagrody wyróżniła Ernst Ruska „za jego podstawowe prace z optyki elektronowej i projekt pierwszego mikroskopu elektronowego” oraz Gerd Binnig i Heinrich Rohrer za „ich projekt skaningowego mikroskopu tunelowego”.

Ernst August Friedrich Ruska urodził się 25 grudnia 1906 roku w Heidelbergu, a zmarł 27 maja 1988 roku w Berlinie. Był niemieckim fizykiem. Skonstruował pierwszy mikroskop elektronowy (w 1931 roku).

Gerd Binnig urodził się 20 lipca 1947 roku w Frankfurcie nad Menem. Jest fizykiem niemieckim. Tytuł doktora otrzymał w 1978 roku na Uniwersytecie we Frankfurcie. Pracował w laboratoriach IBM w Zurychu.

Heinrich Rohrer urodził się 6 czerwca 1933 roku w Buchs, a zmarł 16 maja 2013 roku w Wollerau. Był fizykiem szwajcarskim. Pracował w laboratoriach IBM w Zurychu. Razem z Gerdem Binnigiem skonstruował mikroskop tunelowy skaningowy.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!